Vizualizare postare singură
Subiect: Un click...
Gabriela Pop
#0

La inceput cunosteam doar mica parte din acest univers: parintii. Am inceput sa comunicam, sa-i intelegem, sa-i iubim... si viceversa. Mai apoi ne-am cunoscut rudele, vecinii, am legat prietenii si am coborat in strada. Crescand si mergand la scoala, cercul nostru de prieteni, copii si adulti, a inceput sa se largeasca. La fel si cunoasterea si intelegerea.

Mai apoi unii au ales sa munceasca, altii sa-si continue studiile, schimband si largind astfel cercul de prieteni, intelegere si... cunoastere.

In timpul asta am cazut, ne-am ridicat, am suferit, am iubit, am invatat sa deosebim binele de rau si sa intelegem ca sunt multe lucruri faine in lumea asta dar ca nu toate sunt de folos sau ca unele sunt de folos unora, altele... altora.

Daca suntem onesti cu noi insine, nu putem sa nu recunoastem ca la tot pasul am avut parte de sfaturi, indrumari (mai bune sau mai rele), pe care uneori le-am ascultat, alteori nu, de la parinti, rude, vecini, prieteni, profesori, simpli trecatori. In tot acest timp am crescut si a crescut si cunoasterea si intelegerea... dupa puterea inimii si mintii fiecaruia dintre noi.

Copiii de azi, de la varste foarte fragede, printr-un singur click, au acces dintr-o data la o lume intreaga, cu bune si cu rele, la cantitati uriase de imagini, informatii, evenimente, situatii, fapte si la oameni de toate felurile. Nu au acces la tot ceea ce am reusit noi vreodata sa cunoastem in timp si la timpul potrivit ci dintr-o data la TOT.

Asadar copiii de azi fac un salt imens in cunoastere dar nu si in intelegere, in invatare, in intelepciune.

Puteti cuprinde, macar o clipa, ceea ce spun?

Stiti, viata e o calatorie in necunoscut. E ca si atunci cand inveti sa schiezi. La inceput ti se "face cunostinta" cu pârtia, ti se arata ce sa faci atunci cand iti pierzi echilibrul, ce si cum sa faci atunci cand cazi, cum sa te redresezi, cum sa te ridici, cum sa inaintezi, samd. Abia dupa nenumarate exersari intr-un mediu "controlat", esti lasat "sa te arunci in necunoscut".

In acest caz, nu pot sa nu ma intreb: cum vor mai invata copiii si tinerii sa distinga binele de rau si folosul de nefolos? Cum vor mai intelege lucrurile, cum vor mai invata, cum se vor mai ințelepți?

Like (3)
Se încarcă...
3